Iemācieties šaha pamatus iesācējiem

Vai jums interesē iemācīties spēlēt šahu?

Tas ir lielisks veids, kā izmēģināt sevi un pat uzlabot problēmu risināšanas prasmes.

Šis raksts palīdzēs jums sākt, sniedzot jums pārskatu par šaha dēli, figūrām un gājieniem, stratēģijām, taktikām, atvēršanas principiem un beigu spēles.

Tātad sagatavojieties – ir pienācis laiks iemācīties šaha pamatus!

Valde

Lai veiksmīgi spēlētu šahu, jums būs jāpazīstama dēļa struktūra. Dēlis sastāv no 64 lauciņiem, kas mainās starp gaišu un tumšu krāsu, izvietoti astoņos rindās pa astoņiem.

Katram spēlētājam ir 16 figūras, kas ir vai nu melnas, vai baltas. Katrā spēlē figūras tiek izvietotas vienādi. Karalis ir visnozīmīgākā figūra un tiek novietots dēļa aizmugurējās rindas centrā. Dāma tiek novietota pa labi no karalienes, un divi lopi atrodas pa kreisi un pa labi no dāmas. Zirgi tiek novietoti blakus lopiem, un tornīši atrodas ārējos stūros. Visbeidzot, pēciņi tiek novietoti priekšpusē pārējo figūru priekšā.

Figūras pārvietojas atšķirīgi atkarībā no to veida. Dēļa un figūru saprašana ir pirmais solis, lai iemācītos spēlēt šahu.

Gabali un gājieni

Tagad, kad jūs zināt dēli un figūras, apspriedīsim dažādās veidus, kā figūras pārvietojas. Ir seši veidu figūras, katrai ir savs unikāls pārvietošanās veids. Tie ir:

 1. Galdiņi – Šīs figūras kustas vienu lauciņu uz priekšu un var paņemt figūras diagonāli.
 2. Zirgi – Šīs figūras kustas kā ‘L’.
 3. Lopis – Šīs figūras kustas diagonāli.
 4. Tornis – Šīs figūras kustas horizontāli un vertikāli.

Uzbrukuma gadījumā figūras var tikt paņemtas, aizstājot tās ar savām figūrām uz dēļa. Rokāde ir speciāls gājiens, kurā karalis un tornis apmainās vietām. Paaugstināšana ir vēl viens speciāls gājiens, kurā galdiņš var pārvērsties par jebkuru citu figūru, sasniedzot pretējo dēļa pusi.

Stratēģijas

Tagad, kad jums ir šaha gājienu un figūru kustību apgūtās, jūs varat sākt izstrādāt stratēģijas.

Divas no svarīgākajām stratēģijām ir atvēršanas un beigu spēles, kuras jums būs jāpraktizē, lai kļūtu par labāku šaha spēlētāju.

Atvēršanas

Mācīties efektīvas atklāšanas stratēģijas ir būtiski, lai pārvaldītu šaha spēli.

Pirmais, iepazīstieties ar figūru pamata gājieniem.

Otrkārt, saprotiet kontroles konceptu un kā to izmantot savā labā.

Treškārt, izveidojiet plānu spēlei un turieties pie tā.

Beidzot, sagatavojieties pielāgoties pretinieka stratēģijai.

Sākuma līmenī labākais veids, kā trenēties atklāšanas stratēģijās, ir spēlēt pret datoru. Tas palīdzēs jums saprast spēles mehāniku un kā palikt priekšā pretiniekam. Papildus tam, vērojot pieredzējušus spēlētājus, jūs varat identificēt un mācīties no viņu stratēģijām. Pārbaudiet, kādi gājieni tiek veikti un kādas taktikas tiek izmantotas.

Kad jūtaties pietiekami pārliecinoši ar pamatiem, varat sākt izstrādāt savas stratēģijas. Eksperimentējiet ar dažādām pieejām, lai iegūtu priekšrocību. Koncentrējieties uz dēļa centra kontrolēšanu, figūru attīstīšanu un pretinieka figūru uzbrukšanu. Domājiet iepriekš un neveiciet gājienu, neņemot vērā tā sekas.

Beigu spēles

Iepazīstieties ar to, kā pieiet beigu spēlēm, saprotot galvenās stratēģijas un pilnveidojot savas prasmes.

Beigu spēles ir pēdējais posms šahā un var noskaidrot uzvarētāju. Pieejot beigu spēlei, ir svarīgi identificēt beigu spēles veidu, kurā atrodaties. Ir četras galvenās beigu spēļu stratēģijas: karalis un gājis, karalis un mazā figura, karalis pret divām mazām figurām un karalis pret torni. Katrai stratēģijai ir nepieciešamas atšķirīgas taktikas, lai uzvarētu.

Zināšanas par to, kā pareizi pārvietot savas figūras un izveidot spēcīgu pozīciju, ir svarīgas. Pārliecinieties, ka izmantojat savas figūras savā labā, bloķējiet pretinieku un veidojiet šahmatu. Būtiska beigu spēlēs ir spēja paredzēt un atpazīt pretinieka gājienus.

Veidojot labu beigu spēļu plānu, panākumi ir būtiski. Regulāri trenējieties beigu spēlēs un centieties uzlabot savas prasmes. Ar treniņu un pacietību jūs varat kļūt par beigu spēļu meistaru!

Taktikas

Taktikas meistarība ir galvenais faktors, lai kļūtu par veiksmīgu šaha spēlētāju. Šaha taktikās tiek izmantoti izdomāti paņēmieni, lai iegūtu priekšrocību pār pretinieku. To var paveikt, veicot šaha matu, vārpiņus, piesegumus, izliektos un atrastos uzbrukumus.

 1. Šaha mati ietver pretinieka karalim uzbrukumu tādā veidā, ka karalis nevar izvairīties no noķeršanas.
 2. Vārpiņas ir situācijas, kad šaha figūra vienlaikus uzbrūk divām (vai vairāk) pretinieka figūrām.
 3. Piesegumi ir situācijas, kad figūra ir uzbrukta tādā veidā, ka figūras pārvietošana izpaudīs karali uzbrukumam.
 4. Izliektie un atrastie uzbrukumi ietver figūras uzbrukumu tādā veidā, ka vienīgais veids, kā to pasargāt no noķeršanas, ir pārvietot to malā.

Taktikas ir būtiskas, lai kļūtu par veiksmīgu šaha spēlētāju. Sapratne par dažādajiem taktikas veidiem un to izmantošanas priekšrocībām var dot jums priekšrocību, kas nepieciešama, lai uzvarētu.

Atklāšanas principi

Izmantojotās principi ir būtiskas ikvienam vēlēdamies kļūt par šaha spēlētāju. Zināt, kuras figūras pārvietot un kad tās pārvietot, ir atslēga veiksmīgai spēles sākumam. Atvēršanas stratēģija ietver figūru attīstību, centra kontroli un plāna izveidi, kas var vadīt jūsu spēli visu pārējo spēli.

Mērķis ir novietot savas figūras labvēlīgākās pozīcijās nekā pretinieka. Lai to panāktu, jums jācenšas pēc figūru aktivitātes, telpas un centra kontroles, kā arī spējas uzbrukt pretinieka karali. Kad jūsu figūras tiek attīstītas ātri un efektīvi, jūs spēsiet piemērot spiedienu uz pretinieku un uzvarēt.

Atvēršanas principi ir veiksmīgas šaha spēles pamats, tāpēc atvēlējiet laiku, lai tos iemācītos un praktizētos.

Spēle "Endgame"

Jūsu beigu spēle ir būtiska, lai pārvarētu pretinieku un panāktu uzvaru. Beigu spēle ietver jūsu gabalu izmantošanu efektīvi, zinot, kad mainīt gabalus, un kontrolējot dēļa centru. Šeit ir četri padomi, kas palīdzēs jums uzlabot savu beigu spēles stratēģiju:

 1. Iemācieties katras figūras vērtību.
 2. Mēģiniet izmanevrēt savus gabalus labvēlīgās pozīcijās.
 3. Izmantojiet "zugzwang", lai piespiestu pretinieku pārvietoties.
 4. Atrodi veidus, kā mainīt gabalus, lai iegūtu priekšrocības.

Beigu spēle ir visstratēģiskākā spēles daļa šahā. Zinot, kad uzbrukt, kad aizsargāties un kad mainīt gabalus, var noskaidrot spēles iznākumu. Iemācoties gabalu vērtību un izmantojot stratēģisku pozicionēšanos, jūs spēsiet pārvarēt beigu spēles pamatus un kļūt par veiksmīgu šaha spēlētāju.

Bieži uzdotie jautājumi

Kāda ir labākā veids, kā trenēties šahā?

Labākais veids, kā trenēties šahā, ir spēlēt pret citiem. Izmēģini pievienoties tiešsaistes šaha klubam vai spēlēt ar draugiem. Spēlē bieži un novēro savas kļūdas, lai uzlabotu savu stratēģiju. Nepalaid garām iespēju zaudēt; katrā spēlē vari iemācīties kaut ko jaunu.

Vai ir kādi tiešsaistes resursi, lai mācītos šahu?

Jā! Ir daudz tiešsaistes resursu, kas palīdzēs jums iemācīties šahu. Jūs varat atrast pamācības, video un forumus, kas palīdzēs jums sākt.

Vai šahs ir labs spēles veids jauniem bērniem?

Jā! Šahs ir lielisks jauniem bērniem, jo tas māca pamata problēmu risināšanas prasmes, veicina kritisko domāšanu un veicina radošu domāšanu. Tas ir arī jautrs veids, kā pavadīt laiku un sacensties ar draugiem.

Kādas ir visbiežāk sastopamās kļūdas šahā?

Dažreiz šahā var pieļaut kļūdas, piemēram, nepareizi pārvietot figūru vai atstāt savu karali neaizsargātu pret uzbrukumu. To sauc par pamestiem gājieniem, un tie var izmaksāt tev spēli!

Cik ilgi tas aizņem kļūt par kompetentu šaha spēlētāju?

Tas ir atkarīgs no jūsu apņemšanās un prasmju līmeņa, bet lielākā daļa cilvēku ar praksi kļūst par kompetentiem šahistiem dažu mēnešu laikā.

Secinājums

Šahs ir apmierinoša spēle, un, iemācoties pamatus, tu vari labi virzīties uz eksperta līmeni.

Svarīgi ir saprast dēli, figūras un gājienus, kā arī stratēģijas un taktikas, atvēršanas principus un beigu spēļu spēlēšanu.

Ar praksi un pūlēm tu vari uzlabot savas prasmes un izklaidēties, to darot.

Tāpēc neesi biedināts – iespējams, ķeries klāt un sāc spēlēt!