Šaha vēsture

Pirmo reizi šaha komplekti faktiski tiek izpārdoti internetā. Kāpēc? Iemesls ir tāds, ka Netflix oriģinālā sērija The Queen’s Gambit ir izraisījusi jaunu interesi par klasisko stratēģijas spēli. Tāpat kā jebkura cita izklaide, arī šahs var izkrist no labvēlības. Dažās valstīs, tostarp Krievijā un Indijā, tā popularitāte pieaug. Tā slava citās pasaules daļās, tostarp Amerikas Savienotajās Valstīs, pieaug un krītas līdz ar modes paisumiem.

Filma The Queen’s Gambit, kurā galvenajā lomā ir šaha brīnumbērns, ir uzņemts pēc Valtera Tevisa 1983. gadā sarakstītās grāmatas. Tomēr daudzi amerikāņi mūsdienās uzskata, ka šahs ir aizraujošs un sasniedzams, pateicoties 60. gadu modei un aukstā kara sāncensībām. laiks. Tālāk jūs uzzināsit pamatinformāciju par šo aizraujošo un veco galda spēli.

Ja jūs varētu ceļot pagātnē un apmeklēt šaha izgudrotāju, kurā gadā tas būtu

Sestajā gadsimtā Indija bija spēles dzimtene, kas galu galā tika pazīstama kā šahs. Čaturanga spēle tika spēlēta uz šaha galdiņa ar kvadrātiem astoņi pret astoņi. Līdzīgi kā mūsdienu šahā, katrs no daudzajiem impērijas militāro vienību veidiem tika attēlots ar figūru komplektu ar unikālām spējām. Persiešu ceļotāji, kuri devās uz Indiju, savus iespaidus paņēma līdzi. Tā kā Sasanian aristokrātija atzina spēles stratēģisko un militāro lietderību, tā tika pieņemta kā populāra izklaide. Spēle, kas pazīstama kā chatrang, tika spēlēta pat pēc Sasanian impērijas krišanas. Arābu kontroles laikā spēle tika pārdēvēta par shatranj jaunajā islāma Irānā.

Lasi arī: Šaha padomi un triki

Jau vienpadsmitajā gadsimtā Šatranj ir minēts pārdzīvojušos persiešu vēstures rakstos. Islāma pasaule un viduslaiku Irāna ir atstājusi bagātīgu šaha figūru mantojumu. Tā kā islāmā cilvēku attēlošana ir aizliegta, šie kokgriezumi ir abstraktāki nekā to priekšteči indiešu valodā. Lai gan šaha sākotnējā izplatība bija rietumu virzienā no Indijas uz Persiju, tas galu galā nonāca austrumu virzienā uz Ķīnu, Japānu un citām Āzijas valstīm. Visā pasaulē ir parādījušies daudzi dažādi šaha varianti, katram no kuriem ir savs noteikumu kopums, kas attīstījies, apvienojot oriģinālo spēli un iepriekš esošās vietējās spēles. Tiek uzskatīts, ka agrīno viduslaiku tirgotāji atveda šaha spēli no Indijas uz tagadējo Krieviju.

Mijiedarbība ar austrumu islāma teritorijām un Spānijas un Portugāles islāma Omajādu iekarošanas ietekme noteikti veicināja šaha izplatību agrīno viduslaiku Eiropā. Tiek uzskatīts, ka astotā gadsimta abasīdu kalifs Haruns al Rašids karalim Kārlim Lielajam nosūtījis šaha komplektu. Neatkarīgi no tā, vai šī leģenda ir patiesa, nav noliedzams, ka šahs ātri ieguva popularitāti Eiropas izglītotās elites vidū. Mākslinieki sāka ražot šaha komplektus ar sarežģīti grebtiem ziloņkaula figūrām un inkrustētiem dēļiem, ko varēja atļauties tie, kuriem ir augstāks sociālekonomiskais statuss.

Lūisa šaha figūriņas ir vienas no senākajām Eiropā ražotajām šaha figūrām, kas līdz šim atklātas. Kāds skotu lauksaimnieks Lūisa salā 1831. gadā atklāja viduslaiku šaha un bekgemona figūru kešatmiņu. Speciālisti ir vienisprātis, ka Norvēģija, kas tolaik valdīja pār salām pie Skotijas krastiem, ir visticamākā krāšņo figurālo skulptūru izcelsmes vieta.

Ir vairāki šahistu attēlojumi no viduslaikiem, īpaši Eiropā un islāma pasaulē. Šaha azartspēles kļuva plaši izplatītas Eiropā, kur tās tika plaši uzskatītas par amorālām. Bija stratēģijas spēle, ko spēlēja karaļi un karalienes. Gabali sāka pieņemt pazīstamās mūsdienu formas ap 12. gadsimtu. Kādreiz viņa bija ministre, tagad viņa ir karaliene, un viduslaiku Eiropā kara ziloņi ir mazāk svarīgi nekā Indijā. Viņu vietā tika iecelti bīskapi.

Ap 1500. gadu noteikumi mainījās, piešķirot karalienei un bīskapiem papildu pilnvaras. Šim jaunajam spēles variantam, kuram tika dots itāļu nosaukums alla rabiosa (ar trako sievieti jeb karalieni), bija nepieciešama atšķirīga taktika nekā tradicionālajam šaham. Daudzi cilvēki uzskata, ka tas ir brīdis, kad sākās mūsdienu šahs.

Mūsdienu gadsimta sākumā šaha spēle tika tālāk pilnveidota. Spēles standartizācija 18. un 19. gadsimtā izraisīja stratēģijas darbu izplatību. Daži no senākajiem šaha turnīriem notika 19. gadsimta vidū, un tieši tad pirmo reizi tika ieviesti laika ierobežojumi. Lai gan labi zināmi spēlētāji bija zināmi jau labu laiku, formālu spēli padarīja iespējamu turnīru izveide. Pasaules šaha čempionāti notiek kopš 1886. gada. Tāpat kā filmas The Queen’s Gambit varonis, arī tāds brīnumbērns kā Pols Morfijs varētu gūt agrīnus panākumus.

Lasi arī: Šaha čempiona pārsvars