Višvanatans Anands pārspēj Hikaru Nakamuru, lai uzvarētu Indijas šaha zibens turnīrā

Višvanatans Anands, kurš pirms otrdienas sākuma posma bija izlikts ar ceturto numuru, ierindojās trešajā vietā ar pasaules numuru. 3 Hikaru Nakamura pēc deviņām kārtām pēc sešām uzvarām un trim neizšķirtiem.

Trešdien Kolkatā Višvanatans Anands izslēgšanas spēlē uzvarēja Hikaru Nakamuru, izcīnot pirmo uzvaru Indijas šaha zibensturnīrā.

Pieckārtējais pasaules čempions Anands trešdien guva panākumus, izcīnot sešas uzvaras un vēl trīs spēlējot neizšķirti, lai panāktu neizšķirtu ar Nakamuru un piespiestu taibreiku. Otrdien pēc pirmā apļa Anands bija ceturtajā vietā.

Divu raundu taibreiks bija ātrāks par zibensspēlēm, katrai spēlei ejot tikai trīs minūtes. Pirmo raundu Anands uzvarēja ar baltajām figūrām, pēc tam otro nospēlēja neizšķirti, uzvarot mačā ar 1,5-0,5.

Pēc trešā Goodricke Open 1992. gadā Anands pirmo reizi spēlēja Kolkatā. “Es visu laiku gribēju parādīt sabiedrībai, ko es daru dažās citās pasaules daļās, un bija labi, ka varu to darīt šeit,” viņš atzīmēja.

Izrakstīties: Latvijas ministrs izlaidīs Bratislavas tikšanos – spēlēt šahu

“Šī bija manas dzīves fantastiskākā diena… Šī vieta bija diezgan iedvesmojoša, tāpēc man nebija problēmu saglabāt motivāciju. Man personīgi bija ļoti svarīgi, lai šeit šeit veicas,” sacīja 48 gadus vecais Anands.

Leģendārais spēlētājs piedalījās savā pirmajā turnīrā Indijā, kopš Magnuss Karlsens viņu gāza no troņa savas mītnes zemes 2013. gada pasaules čempionātā.

Citējot runātāju: “Es to vēlējos darīt ļoti ilgu laiku. Turklāt mums ir lieliski spēlētāji un daudzsološas spēles. Diemžēl regulāras pasaules labāko spēlētāju uzstāšanās manāmi izpalika. Labi zināt. Anand, kurš 1986. gadā piedalījās savā pirmajā Grandmaster pasākumā Kolkatā, runāja par to, cik daudz viņam nozīmē spēlēt savā dzimtenē Indijā.

Pieckārtējā klasiskā šaha pasaules čempiona jaunākā zibens medaļa bija bronza no pasaules čempionāta Rijādā 2017. gada decembrī. Tajā pašā turnīrā viņš uzvarēja arī pasaules čempionātā ātrā šahā.

Pēdējā posmā japāņu izcelsmes amerikāniete izcīnīja četras uzvaras, četrās spēlēs panāca neizšķirtu un vienpadsmitajā kārtā zaudēja Pentalai Harikrišnai.

R Praggnanandhaa, jaunākais lielmeistars Indijā, izdarīja Anandam lielu labumu, pēdējā kārtā turot Nakamuru.

13 gadus vecais Nakamura šķita uz uzvaras robežas, taču 13 gadus vecais Nakamura aizvadīja savas dzīves aizsardzības spēli, lai panāktu brīnumainu neizšķirtu un nokārtotu izslēgšanas spēli ar Anandu.

Izšķirošajā mačā Anands, pasaules vienpadsmitais labākais zibensspēlētājs, uzvarēja atklāšanas geimā pret itāļu pretinieku.

Spēles gaitā Nakamura izmēģināja dažas iespējas, taču Anands spēja nospēlēt stabilu spēli, neskatoties uz to, ka viņš bija uzbrucējs. Turpinājumā uzbrucējs un bandinieks Anands demonstrēja meistarīgu sniegumu, lai uzvarētu.

Nakamura pēc pirmās spēles zaudēja ar 0:1, un otrajā spēlē nolēma īstenot ilgtermiņa stratēģiju, cerot, ka Anands nogurdinās aizsardzību.

Taču Anands bija vislabākajā formā un uzsāka pilna mēroga uzbrukumu, nostādot Nakamuru aizsardzībā.

Spēlei turpinoties, Nakamura nonāca arvien neizturīgākā beigu spēlē ar Anandas bīskapu pretējā dēļa pusē.

Uz jautājumu, vai 48 gadus vecajam Anandam vajadzētu izstāties no spēles, Nakamura viņu uzslavēja, sakot, ka tas nav nepieciešams.

Višija paveiktā rezultātā varu droši teikt, ka viņa vecumā es šahu nespēlēšu. Citiem vārdiem sakot, ja jūs salīdzināt (viņu) ar, teiksim, Geriju (Kasparovu), es domāju, ka jums tas šķitīs diezgan pārsteidzošs. Lai spēlētu Sentlūsijā, Gerijs būtībā aizgāja no pensijas. “Un es domāju, ka Višijam klājās labāk nekā viņam.” Dzirdēt Nakamura to sakām, “tas tikai parāda, cik ļoti izcils šahists viņš ir.”

Izrakstīties: Maldīvu salu krīze un Ķīnas un Indijas šaha mačs